Carmel Convent Sr. Secondary School, Bhopal
Memorial Scholarship Related links
PRIZE DISTRIBUTION -2016-17

MEMORIAL SCHOLARSHIP/ SCHOLARSHIP

1

LALITHA MEMORIAL PRIZE

 

 

VOCAL MUSIC

GAYATRI PRADEEP

 

PAINTING

ARUNANSHI PRATAP SINGH

 

 

 

2

JOSEPH PULIKKUNNEL MEMORIAL

 

 

BEST STUDENT IN BIOLOGY IN STD. XII

PREETI SABHNANI

     

3

LAKSHMI NARAYAN MEMORIAL SCHOLARSHIP

 

 

BEST STUDENT  STD.XII IN

 

 

MATHS STREAM

SMITA SAXENA

 

BIO STREAM

RISHTI SHAH

 

COMMERCE STREAM

SHREYA IYER

     

4

M.K. PUNSHI MEMORIAL

 

 

Ist   in  STD. XII BOARD

SMITA SAXENA

 

2nd in    STD . XII BOARD

ANANYA KASHYAP

 

BEST STUDENT IN CHEMISTRY in Std. XII

ARSHITA TRIVEDI

     

5

SHAILAJA RANI MEMORIAL

 

 

1st in CLASS XI  BIOLOGY

ANSHITA CHOWBEY

 

2nd in  CLASS  XI BIOLOGY

AYUSHI KICHLU

     

6

S. GOSWAMI MEMORIAL

 

 

1st in COMMERCE XII

SHREYA IYER

 

2nd in COMMERCE  XII

PURVA DEOPUJARI

     

7

EKPREET KAUR MEMORIAL

 

 

BEST IN MATHS IN XII

ARSHITA TRIVEDI

     

8

J. NEP D'SOUZA MEMORAL

 

 

1ST IN ENGLISH OF XII

SHREYA IYER

     

9

DR. SAPNA B. LUTHRA MEMORIAL

 

 

BEST VOCALIST         JR. GROUP

SOUMYA JOSEPH

 

                                    SR. GROUP

NEENA BIJU ANTONY

     

10

DR. D.K. BHATTACHARYA MEMORIAL

 

 

TWO OUTSTANDING STUDENTS IN STD.X(SCIENCE)

TESSA STANLEY

 

ANUSHKA JAIN

11

DR. K.A. THOMAS MEMORIAL

 

 

TWO OUTSTANDING STUDENTS IN STD.X(ENGLISH)

NUMRA KHAN

 

 

ADITI  DHARAMTHOK

12

KATHEL MEMORIAL

 

 

NEHA MEMORIAL

 

 

OUT STANDING IN PHYSICS  IN STD. XII

ANANYA KASHYAP

 

OUT STANDING IN ACCOUNTANCY  IN STD. XII

AMRATA PESHWANI

 

NIDHI MEMORIAL

 

 

BEST IN MATHS  IN STD. X

RISHITA PANDEY

 

BEST IN PAINTING  IN STD. X

STUTI SUBRAMANIAN

     

13

IPSHA PAUL MEMORIAL

 

 

ALROUNDER STUDENT OF STD. X

 

 

SECTION A

PRAKSHALI JAIN

 

SECTION B

NUMRA KHAN

 

SECTION C

SNEHA TRIPATHI

 

SECTION D

ALZAHRA HANIF

 

SECTION E

RITIKA PATEL

14

SARLA TYAGI MEMORIAL

 

 

THE BEST ALL ROUNDER FOR STD. IX

MEHJABEEN AHMED

15

RAMESH CHANDRA SUMRA MEMORIAL

 

 

HIGHEST MARKS IN STD. VI MATHS

C. TANUSHREE REDDY

 

 

 

HIGHEST MARKS IN STD. VII  MATHS

KASHISH KANODIYA

16

SHANTA ARYA SCHOLARSHIP

 

 

HIGHEST MARKS IN HINDI STD. VIII

PANKHURI GARG

 

 

 

17

JAYALAXMI TELANG  HINDI AWARD

 

 

HIGHESTMARKS IN HINDI

MAHIMA VISHVAKARMA

     

18

RAVINDRAN NAIDU MEMORIAL

 

 

BEST STUDENT IN COMPUTER SCIENCE - STD. VI

BHAVINI AWASTHI

 

 

 

19

USHA MATTA SANSKRIT AWARD

 

 

HIGHEST SCORER IN SANSKRIT STD:  XII

TANVIR HUSSAIN

     

20

DR. W.G. NAIDU MEMORIAL RUNNING TROPHY

 

 

BEST STUDENT IN STD. XI IN ENGLISH

PARIDHI DANDWATE

 

 

 

21

RITA MEMORIAL

 

 

BEST IN SOCIAL SCIENCE IN STD. VIII

ARUSHI RAHUL AGRAWAL

 

 

 

22

HEMCHANDRA JOSHI MEMORIAL

 

 

HIGHEST SCORER IN HINDI STD. X

RIYA SHEWANI

 

 

23

DR. PRADEEP KUMAR SHARMA MEMORIAL

 

 

HIGHEST SCORER IN CHEMISTRY STD. XI

KRATI ARELA

 

 

24

ANDREWS  T. VARGHESE & MS. ROSAMMA VARGHESE MEMORIAL

 

 

BEST STUDENT IN VOCAL MUSIC STD. XII

PARIDHI  DANDWATE

 

 

 

25

BALBIR SINGH MEMORIAL

 

 

HIGHEST SCORER IN SOCIAL STUDIES IN ANNUAL

DHARINI SINGH

 

EXAM STD. IX

 

26

MANINDER KAUR AHUJA SCHOLARSHIP

 

 

HIGHEST SCORER IN BIOLOGY STD. XI

ANSHITA CHOWBEY

 

 

 

27

DEV RAJ SHARMA MEMORIAL AWARD

 

 

HIGHEST MARKS IN PHYSICAL EDUCATION XI

ADITI SHARMA XI E

 

 

 

28

B.R.ARORA MEMORIAL AWARD

 

 

HIGHEST  MARKS IN SANSKRIT STD X

TESSA STANLEY

     

29

HARSHITA YADAV MEMORIAL AWARD

 

 

TOPPER OF STD VI

C. TANUSHREE  REDDY

 

 

 

30

RANU CHAKRABORTY MEMORIAL SCHOLARSHIP

 

 

OUTSTANDING STUDENT IN STD XI IN BIOLOGY

ANSHITA CHOWBEY

 

 

 

31

SR. BRIDGET CMC MEMORIAL  SCHOLARSHIP

SHUBHRA MOGHE

 

STUDENT  WHO PARTICIPATED IN INTERNATIONAL 

SHRISTI BHARGAVA

Memorial Scholarship
PRIZE DISTRIBUTION -2016-17

MEMORIAL SCHOLARSHIP/ SCHOLARSHIP

1

LALITHA MEMORIAL PRIZE

 

 

VOCAL MUSIC

GAYATRI PRADEEP

 

PAINTING

ARUNANSHI PRATAP SINGH

 

 

 

2

JOSEPH PULIKKUNNEL MEMORIAL

 

 

BEST STUDENT IN BIOLOGY IN STD. XII

PREETI SABHNANI

     

3

LAKSHMI NARAYAN MEMORIAL SCHOLARSHIP

 

 

BEST STUDENT  STD.XII IN

 

 

MATHS STREAM

SMITA SAXENA

 

BIO STREAM

RISHTI SHAH

 

COMMERCE STREAM

SHREYA IYER

     

4

M.K. PUNSHI MEMORIAL

 

 

Ist   in  STD. XII BOARD

SMITA SAXENA

 

2nd in    STD . XII BOARD

ANANYA KASHYAP

 

BEST STUDENT IN CHEMISTRY in Std. XII

ARSHITA TRIVEDI

     

5

SHAILAJA RANI MEMORIAL

 

 

1st in CLASS XI  BIOLOGY

ANSHITA CHOWBEY

 

2nd in  CLASS  XI BIOLOGY

AYUSHI KICHLU

     

6

S. GOSWAMI MEMORIAL

 

 

1st in COMMERCE XII

SHREYA IYER

 

2nd in COMMERCE  XII

PURVA DEOPUJARI

     

7

EKPREET KAUR MEMORIAL

 

 

BEST IN MATHS IN XII

ARSHITA TRIVEDI

     

8

J. NEP D'SOUZA MEMORAL

 

 

1ST IN ENGLISH OF XII

SHREYA IYER

     

9

DR. SAPNA B. LUTHRA MEMORIAL

 

 

BEST VOCALIST         JR. GROUP

SOUMYA JOSEPH

 

                                    SR. GROUP

NEENA BIJU ANTONY

     

10

DR. D.K. BHATTACHARYA MEMORIAL

 

 

TWO OUTSTANDING STUDENTS IN STD.X(SCIENCE)

TESSA STANLEY

 

ANUSHKA JAIN

11

DR. K.A. THOMAS MEMORIAL

 

 

TWO OUTSTANDING STUDENTS IN STD.X(ENGLISH)

NUMRA KHAN

 

 

ADITI  DHARAMTHOK

12

KATHEL MEMORIAL

 

 

NEHA MEMORIAL

 

 

OUT STANDING IN PHYSICS  IN STD. XII

ANANYA KASHYAP

 

OUT STANDING IN ACCOUNTANCY  IN STD. XII

AMRATA PESHWANI

 

NIDHI MEMORIAL

 

 

BEST IN MATHS  IN STD. X

RISHITA PANDEY

 

BEST IN PAINTING  IN STD. X

STUTI SUBRAMANIAN

     

13

IPSHA PAUL MEMORIAL

 

 

ALROUNDER STUDENT OF STD. X

 

 

SECTION A

PRAKSHALI JAIN

 

SECTION B

NUMRA KHAN

 

SECTION C

SNEHA TRIPATHI

 

SECTION D

ALZAHRA HANIF

 

SECTION E

RITIKA PATEL

14

SARLA TYAGI MEMORIAL

 

 

THE BEST ALL ROUNDER FOR STD. IX

MEHJABEEN AHMED

15

RAMESH CHANDRA SUMRA MEMORIAL

 

 

HIGHEST MARKS IN STD. VI MATHS

C. TANUSHREE REDDY

 

 

 

HIGHEST MARKS IN STD. VII  MATHS

KASHISH KANODIYA

16

SHANTA ARYA SCHOLARSHIP

 

 

HIGHEST MARKS IN HINDI STD. VIII

PANKHURI GARG

 

 

 

17

JAYALAXMI TELANG  HINDI AWARD

 

 

HIGHESTMARKS IN HINDI

MAHIMA VISHVAKARMA

     

18

RAVINDRAN NAIDU MEMORIAL

 

 

BEST STUDENT IN COMPUTER SCIENCE - STD. VI

BHAVINI AWASTHI

 

 

 

19

USHA MATTA SANSKRIT AWARD

 

 

HIGHEST SCORER IN SANSKRIT STD:  XII

TANVIR HUSSAIN

     

20

DR. W.G. NAIDU MEMORIAL RUNNING TROPHY

 

 

BEST STUDENT IN STD. XI IN ENGLISH

PARIDHI DANDWATE

 

 

 

21

RITA MEMORIAL

 

 

BEST IN SOCIAL SCIENCE IN STD. VIII

ARUSHI RAHUL AGRAWAL

 

 

 

22

HEMCHANDRA JOSHI MEMORIAL

 

 

HIGHEST SCORER IN HINDI STD. X

RIYA SHEWANI

 

 

23

DR. PRADEEP KUMAR SHARMA MEMORIAL

 

 

HIGHEST SCORER IN CHEMISTRY STD. XI

KRATI ARELA

 

 

24

ANDREWS  T. VARGHESE & MS. ROSAMMA VARGHESE MEMORIAL

 

 

BEST STUDENT IN VOCAL MUSIC STD. XII

PARIDHI  DANDWATE

 

 

 

25

BALBIR SINGH MEMORIAL

 

 

HIGHEST SCORER IN SOCIAL STUDIES IN ANNUAL

DHARINI SINGH

 

EXAM STD. IX

 

26

MANINDER KAUR AHUJA SCHOLARSHIP

 

 

HIGHEST SCORER IN BIOLOGY STD. XI

ANSHITA CHOWBEY

 

 

 

27

DEV RAJ SHARMA MEMORIAL AWARD

 

 

HIGHEST MARKS IN PHYSICAL EDUCATION XI

ADITI SHARMA XI E

 

 

 

28

B.R.ARORA MEMORIAL AWARD

 

 

HIGHEST  MARKS IN SANSKRIT STD X

TESSA STANLEY

     

29

HARSHITA YADAV MEMORIAL AWARD

 

 

TOPPER OF STD VI

C. TANUSHREE  REDDY

 

 

 

30

RANU CHAKRABORTY MEMORIAL SCHOLARSHIP

 

 

OUTSTANDING STUDENT IN STD XI IN BIOLOGY

ANSHITA CHOWBEY

 

 

 

31

SR. BRIDGET CMC MEMORIAL  SCHOLARSHIP

SHUBHRA MOGHE

 

STUDENT  WHO PARTICIPATED IN INTERNATIONAL 

SHRISTI BHARGAVA

Related links