Carmel Convent Sr. Secondary School
B.H.E.L. , Govindpura P.O , Bhopal
Scholarships & Award- Memorial Scholarship
PRIZE DISTRIBUTION -2017-18
MEMORIAL SCHOLARSHIP

1 LALITHA MEMORIAL PRIZE  
  VOCAL MUSIC ADITI PANDEY
  PAINTING AL-ZARA HANIF ANSARI
     
2 JOSEPH PULIKKUNNEL MEMORIAL  
  BEST STUDENT IN BIOLOGY IN STD. XII ANSHITA CHOWBEY
3 LAKSHMI NARAYAN MEMORIAL SCHOLARSHIP  
  BEST STUDENT  STD.XII IN  
  MATHS STREAM JAHANVI AGRAWAL- 96.4%
  BIO STREAM HITASHI RAMANI -91.6%
  COMMERCE STREAM  ISHITA JAIN -97.4%
4 M.K. PUNSHI MEMORIAL  
  Ist   in  STD. XII BOARD ISHITA JAIN -97.4%
  2nd in    STD . XII BOARD MUSKAN RAWTANI-96.6%
  BEST STUDENT IN CHEMISTRY in Std. XII KRATI ARELA
5 SHAILAJA RANI MEMORIAL  
  1st in CLASS XI  BIOLOGY  MALLIKA KHARE
  2nd in  CLASS  XI BIOLOGY RAJSHRI GUPTA
6 S. GOSWAMI MEMORIAL  
  1st in COMMERCE XII ISHITA JAIN 
  2nd in COMMERCE  XII MUSKAN RAWTANI
7 EKPREET KAUR MEMORIAL  
  BEST IN MATHS IN XII ISHITA JAIN 
  BEST IN MATHS IN X  ANJALI JAIN
8 J. NEP D'SOUZA MEMORAL  
  1ST IN ENGLISH OF XII ADITI SHARMA
9 DR. SAPNA B. LUTHRA MEMORIAL  
  BEST VOCALIST         JR. GROUP MANYA MEHRA
                                      SR. GROUP SHERIL SHAJI
10 DR. D.K. BHATTACHARYA MEMORIAL  
  TWO OUTSTANDING STUDENTS IN STD.X(SCIENCE) ANJALI JAIN
  TANISHKA PANDIT
  TANISHA GUPTA
11 DR. K.A. THOMAS MEMORIAL  
  TWO OUTSTANDING STUDENTS IN STD.X(ENGLISH) VASHIKA GORKHE
    TANISHA GUPTA
12 KATHEL MEMORIAL   
  NEHA MEMORIAL  
  OUT STANDING IN PHYSICS  IN STD. XII KRATI ARELA
  OUT STANDING IN ACCOUNTANCY  IN STD. XII MUSKAN RAWTANI
  NIDHI MEMORIAL  
  BEST IN MATHS  IN STD. X ANUSHKA KASHYAP
  BEST IN PAINTING  IN STD. X CHINMOYEE  BISWAS
13 IPSHA PAUL MEMORIAL  
  ALROUNDER STUDENT OF STD. X  
  SECTION A VAIDEHI VYAS
  SECTION B MAHIMA SAKALLE
  SECTION C PRIYANSHI SHARMA
  SECTION D RICHELL ROBIN
  SECTION E TAMANNA PATIDAR
  SECTION F DIVNOOR KAUR
14 SARLA TYAGI MEMORIAL   
  THE BEST ALL ROUNDER FOR STD. IX ARUSHI RAHUL AGRAWAL
15 RAMESH CHANDRA SUMRA MEMORIAL  
  HIGHEST MARKS IN STD. VI MATHS KHUSHBOO SIDAR
   
  HIGHEST MARKS IN STD. VII  MATHS PRACHI GUPTA
16 SHANTA ARYA SCHOLARSHIP  
  HIGHEST MARKS IN HINDI STD. VIII PRACHI GUPTA
     
17 JAYALAXMI TELANG  HINDI AWARD  
  HIGHESTMARKS IN HINDI  SAMRIDDHI BAJPAI
18 RAVINDRAN NAIDU MEMORIAL   
  BEST STUDENT IN COMPUTER SCIENCE - STD. VI KHUSHBOO SIDAR
     
19 USHA MATTA SANSKRIT AWARD   
  HIGHEST SCORER IN SANSKRIT STD:  XII SHRISHTI SHIVASTAVA
20 DR. W.G. NAIDU MEMORIAL RUNNING TROPHY  
  BEST STUDENT IN STD. XI IN ENGLISH SEJAL KHANNA
     
21 RITA MEMORIAL  
  BEST IN SOCIAL SCIENCE IN STD. VIII ANUPAMA MUKHERJEE
     
22 HEMCHANDRA JOSHI MEMORIAL   
  HIGHEST SCORER IN HINDI STD. X  TANISHKA  PANDIT
   
23 DR. PRADEEP KUMAR SHARMA MEMORIAL   
  HIGHEST SCORER IN CHEMISTRY STD. XI RAJSHREE GUPTA-XI B
   
24 ANDREWS  T. VARGHESE & MS. ROSAMMA VARGHESE MEMORIAL  
  BEST STUDENT IN VOCAL MUSIC STD. XII STELIN SIMON
     
25 BALBIR SINGH MEMORIAL   
  HIGHEST SCORER IN SOCIAL STUDIES IN ANNUAL  SONIA MARIA JOSEPH
  EXAM STD. IX  
26 MANINDER KAUR AHUJA SCHOLARSHIP  
  HIGHEST SCORER IN BIOLOGY STD. XI MALLIKA KHARE
     
27 DEV RAJ SHARMA MEMORIAL AWARD  
  HIGHEST MARKS IN PHYSICAL EDUCATION XI MALLIKA KHARE
     
28 B.R.ARORA MEMORIAL AWARD  
  HIGHEST  MARKS IN SANSKRIT STD X MAHAJABEEN AHMAD
29 HARSHITA YADAV MEMORIAL AWARD  
  TOPPER OF STD VI KHUSHBOO SIDAR
     
30 RANU CHAKRABORTY MEMORIAL SCHOLARSHIP  
  OUTSTANDING STUDENT IN STD XI IN BIOLOGY MALLIKA KHARE
     
31 USHA PAHWA MEMORIAL SCHOLARSHIP  
  BEST STUDENT IN HINDI  OF STD. X HARSHITA NEHRA
     
32 SHRAVYA JAISWAL MEMORIAL SCHOLARSHIP  
  ALL ROUNDER EFFICIENCY FOR EACH SECTION OF STD. XI  
  PRAGYA KAPOOR
  B PRAGUN VARSHNEY
  C SEJAL KHANNA
  D RABIA MUJEEB
  E AL-ZAHARA HANIF ANSARI